Wolontariat na długo czy jednorazowo?

0 Comments

Wśród rozlicznych rodzajów i form wolontariatu, na szczególną uwagę zasługują wolontariaty akcyjne oraz długoterminowe. To, że chcesz komuś pomóc z jednej strony może stanowić udzielanestrona główna naszej witryny przez Ciebie wsparcie długoterminowe, ale z drugiej nierzadko jest też jednorazowe. Wśród rozmaitych form wolontariatu, warto zatem wyszczególnić podział aktywności społecznych wolontariuszy pod kątem czasu ich trwania.
Jeżeli mowa o krótkoterminowym wolontariacie, to z reguły jest to jednorazowe wsparcie, jakie jest udzielane z powodu okoliczności. Może to być na przykład jedno działanie podjęte przez wolontariusza, albo po prostu parę pojedynczych aktywności, które zakończą się w momencie, kiedy skończy się dana okoliczność. Tak jest w przypadku uczącej się młodzieży, która chętnie wspiera akcję społeczną w naszym kraju jaką jest WOŚP, czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Kolejna tego rodzaju akcja okolicznościowa to na przykład zbliżający się okres świąteczny, czyli Wielkanoc bądź Boże Narodzenie, kiedy chętni ludzie – najczęściej szkolna młodzież – decyduje się na wspieranie akcji w hipermarketach organizowanych chociażby przez nasza krajową organizację Caritas i włącza się licznie w zbiórki pieniędzy oraz żywności dla bezdomnych i biednych, niemających środków pieniężnych na to, żeby samodzielnie wyprawić sobie święta. Przeważnie są to osoby młode, ale nie tylko. Często jako jednorazowy i zarazem krótkotrwały wolontariat rozumie się pojedyncze wsparcie, powiedzmy materialne, które udzielane jest przez filantropów, mających na celu dzielenie się swym majątkiem z innymi. Jako wolontariat długotrwały rozumieinstalacje elektryczne Poznań się chociażby wolontariat hospicyjny, jaki bazuje zwłaszcza na opcji uczęszczania do chorych pacjentów i pomocy im na różne sposoby – od dodawania otuchy i dobrego słowa, przez wspieranie fizyczne, pomoc pielęgniarzom i personelowi medycznemu, czy tez wykonywanie typowo biurowej pracy administracyjnej.
Autor: