Typy wolontariatu

0 Comments

Dobrowolna pomoc niesiona wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują określa się terminem wolontariatu. Oczywiście pojęcie to wchodzi w grę dla nazewnictwa danej aktywności społecznej tylko i wyłącznie w momencie, kiedy decydujemy się na udzielanie wyżej wspomnianej formy wsparcia i świadczeń zupełnie życzliwie, bezinteresownie, a na pewno bez chęci uzyskania w zamian jakiegokolwiek wynagrodzenia w postaci środków pieniężnych. Biorąc pod uwagę fakt, jak szeroki jest dzisiaj wachlarz różnorodnych aktywności zaliczanych do działań humanitarnych i filantropijnych, można wyszczególnić wiele rozmaitych typów wolontariatu. Jakie? Sprawdź dalej.
Na pewno na uwagę zasługują wolontariusze, którzy dobrowolnie wspierają ośrodki i placówki hospicyjne. Wolontariat hospicyjny w szpitalach czy jako oddzielnie funkcjonujące miejsca potrzebują wolontariuszy zawsze i wszędzie, ponieważ jest to zawsze kolejna para rąk do pomocy.

Z jednej strony mowa o robieniu czysto administracyjnej pracy, bez kontaktu z chorymi, na przykład robót papierkowych i typowych obowiązków biurowych, na które personelowi medycznemu czuwającemu nad zdrowiem pacjentów w ciężkim stanie po prostu brak czasu. Druga kwestia, to wsparcie osób wymagających leczenia, którzy najczęściej ze względu na swój krytyczny stan fizyczny, przeważnie nie mają dobrej kondycji psychicznej. Warto zatem, aby dobry i życzliwy człowiek zjawił się u nich, aby dodać im otuchy, czymś zainteresować, czy rozbawić. Jest to tak samo istotne w kwestii pomocy dzieciom przebywającym w hospicjach, jak i młodzieży nastoletniej, czy też seniorom.
Autor: sterownik PLC